poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Badanie wody przez zespół Grellaków

 


Pierwsze badanie wody miało miejsce 3 kwietnia 2023r. Próbka do badania została pobrana przy moście na Niżną Łąkę. Zbadano azotany i azotyny oraz amon w wodzie i okazało się, że woda rzeki Jasiołka jest czysta i nie zawiera szkodliwych składników. SUPER!

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów zanieczyszczeń wody są jony HNO3, znane także jako azotany. Co prawda same nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak należy pamiętać, że odkładają się w naszych organizmach, przez co regularne ich spożywanie może doprowadzić do podwyższenia ich ilości oraz powstania azotynów, które z kolei są dla nas bardzo niebezpieczne.
W przypadku azotanów obecnie obowiązująca norma najwyższego dopuszczalnego stężenia wynosi 50 [mg/l].

azotyny NO2- 0,02–0,5 mg/l;  
Azotany zamieniają się w przewodzie pokarmowym w azotyny. Azotyny są toksyczne, zwłaszcza dla małych dzieci
W przypadku zatrucia dochodzi do obniżenia zdolności krwi do transportu tlenu – następuje uduszenie. Azotyny i nitrozoaminy powodują szereg szkód w organizmie. Do najpopularniejszych można zaliczyć niedokrwistość czy też niedotlenienie tkanek. Związki te mogą uszkadzać również struktury mózgu, zaburzać pracę tarczycy, wywoływać problemy z wchłanianiem niektórych witamin, takich jak na przykład A oraz z grupy B. Mogą też prowadzić do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem jelita cienkiego, czyli wywoływać raka żołądka lub też jelita grubego.

amon NH4 - jony amonowe 0,2–3 mg/l

Jon amonowy bierze się w wodzie z dwóch źródeł. Jednym z nich jest pochodzenie naturalne, drugim działalność człowieka. Przy doborze metod walki z amoniakiem bardzo ważne jest odkrycie źródła – to pomaga w zwróceniu uwagi na problemy towarzyszące i w efektywniejszym oczyszczaniu wody. Amoniak może występować w wodzie w trzech różnych formach:

Amoniak - to forma gazowa występująca w wodzie

Jon amonowy - forma rozpuszczona w wodzie. Najczęściej występuje w wodach naturalnych

Azot amonowy - pojęcie określające ilość azotu w jonie amonowym

Forma występowania jest ściśle powiązana z temperaturą oraz odczynem wody. Jon amonowy powstaje poprzez rozpuszczanie się w wodzie amoniaku w formie gazowej. Następnie dochodzi do procesu jonizacji.

Amoniak jest toksyczny dla zdrowia. Jednak to niebezpieczeństwo jest związane głównie z występowaniem amoniaku w powietrzu. W wodzie amoniak jest szkodliwy, jeśli występuje w stężeniach ponad 1000 mg/l. W takiej sytuacji jest w stanie powodować oparzenia. Odpowiada też za tworzenie blizn na skórze oraz wewnątrz błon śluzowych. Jeśli płyn o dużym stężeniu amoniaku zetknie się z oczami, może wywołać duże uszkodzenia narządu wzroku.

GALERIA FOTO